Jak vybrat správnou delku lyží?

U nejběžněji prodávaných lyží z kategorie Amphibio, WaveFlex a eFlex a Dámské je optimální délkou lyže dlouhá ke kořenu nosu vzpřímeně stojícího člověka. Myšlena je tady skutečná výška lyže postavená na zemi vedle člověka. Kdo jezdí spíše pomalejšími rychlostmi zvolí lyži třeba i o deset centimetrů kratší ale musí počítat s tím že lyže bude točivější, ale o trochu méně stabilní. Lyžaři, kteří mají rádi rychlejší dlouhé oblouky, mohou naopak zvolit délku.

lyže Elan

U kategorií lyží Race je víceméně na lyžaři, který by již měl být expert, pro jaký typ lyže se rozhodne. Obecně platí, že slalomové lyže by měly být v délce ke špičce nosu, obřačky naopak minimálně stejně dlouhé jako postava, raději však o kousek delší, kvůli stabilitě v rychlém dlouhém oblouku.

Dětské lyže se řídí pravidlem podobným jako u dospělých, tedy výběr výšky v rozmezí cca od špičky ke kořeni nosu. Roli hraje fyzická zdatnost dítěte, robustnější dítě si může troufnout na delší lyže. U úplně maličkých dětí přibližně do pěti let, zejména naprostých začátečníků a hodně drobných dětí doporučujeme délku k bradě.

Kam dál?

Vytvořeno Michalem Kulhánkem v roce 2009
© Copyright 2009, KB sport HK, spol. s r.o.